By the Way... / Jen tak mimochodem... (23)

Novinky z Loreta - Pyšely

Loreta Golf Pyšely. Hřiště, které bylo poprvé otevřeno pro veřejnost v červnu před 2 roky. Dá se říci, že tedy stále ještě dozrává. Naproti tomu již dnes lze konstatovat, že právě díky tomu, že je hřiště postaveno teprve nedávno a bylo tedy budováno podle nejnovějších poznatků a technologií, velice rychle nabývá na kvalitě.

Například stav zdejších greenů byl již loni mezi golfisty, kteří měli možnost hřiště navštívit a se kterými jsme měli možnost hovořit, velice kladně hodnocen. Postupně lze očekávat i konsolidaci ostatních travních povrchů hřiště – každý, kdo někdy zakládal byť obyčejný zahradní trávník, ví o čem je řeč – nejdříve za 5 až 7 let se pozná, jakou práci jste odvedli při jeho založení a následné kultivaci.

Do jaké kondice se Loreta „probudila“ po zimním spánku letos? Nejlepší způsob, jak najít odpověď na tuto otázku je, jít si na něj zahrát.

Bylo hezké, slunečné počasí, byli jsme první flight od rána a před námi s náskokem 4 jamek jezdila parta greenkeeperů s válcem po greenech a hned za nimi jeden z nich převrtával pin pozice. Protože se navíc několik dnů před tím greeny poprvé letos sekaly, bylo puttování na nich opravdu požitkem.

„Cherchez la femme!“ – je volně přeloženo: „Za vším hledej ženu!“. Pro pyšelské hřiště to lze parafrázovat na: „Cherchez le homme!“ – tedy „Za vším hledej muže!“, konkrétně, Ing. Bohuslava Shejbala, zdejšího Head Greenkeepera.

Právě jeho jsme se tedy zeptali, proč se začátkem sezony kvalita hřišť tolik liší a jak ji lze ovlivňovat v průběhu vegetačního klidu ale i mimo něj, jaký je recept na to, aby golfista odjížděl z hřiště spokojený, co nového nachystala správa hřiště pro začínající sezónu, ale i na mnoho dalšího.


Jen tak mimochodem, pane Shejbale...

Golfcourses: ...jak jste se vůbec dostal k tomuto řemeslu?

Bohuslav Shejbal: Vystudoval jsem Vysokou školu zemědělskou (dnes Česká zemědělská univerzita v Praze – pozn. redakce) a během studia jsem získával zkušenosti na ročních stážích v zahraničí – Austrálie, Kanada a USA. Na posledně jmenované štaci jsem se asi dozvěděl o řemeslu nejvíce – bylo to v 54jamkovém resortu Broadmoor v Colorado Springs. Po návratu z USA jsem v Čechách začal pracovat nejprve na Nové Americe, pak Poděbradech, na Terasách (dnes Golf Resort Ústí nad Labem – pozn. redakce), potom pro slovenský Orag stavbu hřiště Rájec, Černý Most atd. Práci na golfových hříštích dělám zhruba 14 let.

Golfcourses: ...jak to děláte, že máte na konci zimy na Loretě tak pěkné greeny?

Bohuslav Shejbal: Je několik možných důvodů. Jedním z nich je, že jsou zde greeny správně založeny. Ale hlavně, co je důležité je to, že hlubší aerifikace, když už se dělá, tak (zatím jsme ji nedělali), tak v průběhu vegetačního období, takže tráva na greenech stačí dorůst, greeny se zhomogení. Především se ale snažíme držet plsť na „uzdě“. Pravidelně provádíme lehký topdressing, prořez a mikroaerifikaci – to v podstatě hráči za pár hodin po provedení ani nepoznají, že se na greenu, na kterém puttují, něco dělo. Tam, kde mají pocit, že je lépe v hlavní sezoně hráče neobtěžovat aerifikací a udělají ji před zimou, se dočkají toho, že stav po aerifikaci přetrvá až do začátku května, protože greeny přes zimu nevegetují. Začnou se vzpamatovávat až na jaře a minimálně 5 až 7 týdnů trvá než se zacelí. Je to jednoduché.

Golfcourses: ...jak často a na jakou výšku trávy se u vás seče?

Bohuslav Shejbal: V sezóně sečeme greeny na 4 mm 4 x týdně, 3 x týdně je válcujeme. Dosahujeme pro golfisty amatéry velice příjemné rychlosti: 8,5 až 9 stop. Foregreeny a límce na 12 mm, fairwaye na 18 mm a semiroughy na 30 mm – všechno sečeme 3x týdně. Pin pozice vrtám 4 x týdně. Dnes už mám na vrtání dva zaškolené pomocníky, takže to nemusím dělat jen já sám, ale dříve to tak bylo.

Golfcourses: ...co nového se na hřišti objeví v letošní sezóně?

Bohuslav Shejbal: První, čeho si hráči všimnou je budovaný putting green vlevo vedle odpaliště jedničky. Má plochu 600 m2 a management klubu se jej rozhodl postavit proto, aby byl lepší komfort pro trénink při větším náporu hráčů – např. při turnaji s canon startem. Pak se zvětšilo žluté odpaliště jamky č. 4 a zvýšilo se červené u téže jamky. Rozšířila se dropzóna u biozóny na devítce. Na této jamce se budují drenáže v nejnižší části fairwaye. Ty se dělají i před greenem tříparové jedenáctky. Nového je tu samozřejmě víc, ale toto jsou takové nejviditelnější změny.

Golfcourses: ...jak si zde golfisté zvykají na biozony? Respektují zákaz vstupu?

Bohuslav Shejbal: To je asi spíše otázka pro marshally. Já se ale obávám, že moc nerespektují. Je to škoda, protože my jsme povinni ty biozóny udržovat a chránit – žijí v nich užovky obojkové, spousta žab, divocí králíci a zajíci. V resortu se vyskytuje např. i bažant královský ale i lišky. Celý resort má rozlohu 60 ha, z toho je jen 25 ha udržováno. Zbytek je potencionálním útočištěm pro tuto faunu. A nejenom pro ni. Abychom na některých místech „narušitele“ zákazu vstupu a samozřejmě hry trochu odradili, rozmístili jsme v některých místech přírodní dřevěné překážky – ale jsem v tomto ohledu spíše pesimista. Chování některých golfistů nejen mezi sebou ale i vůči hřišti je na samostatný rozhovor. A k velmi rozšířeným zlozvykům kuřáků počítám pohazování nedopalků od cigaret na hřišti. To je bezohledné nejenom vůči hřišti ale i všem ostatním golfistům. O jejich házení do nádob na zlomená týčka na odpalištích ani nemluvě.

Golfcourses: ...jak je na tom hřiště se závlahou?

Bohuslav Shejbal: Hřiště je plně zavlažované. 1/3 vody z celkové potřeby pro zavlažovací systém čerpáme ze Sázavy, 2/3 tvoří srážková voda svedená drenážemi do našich rybníků. Voda z řeky se přivádí potrubím z čerpací stanice do horní nádrže (před greenem jamky 9) a odtud ji přepadem odvádíme do hlavní retenční nádrže (kolem které se vine pětiparová čtrnáctka). Kapacita závlahového systému je 100 m3/hod, v létě se na závlahu spotřebuje denně cca 600 m3. Z toho plyne, že nám stačí na zalití hřiště 6 hodin.

Golfcourses: ...jak trávíte dovolenou v zimě a v létě?

Bohuslav Shejbal: Snažím se být s rodinou a s dětmi. Přes sezónu na ně nemám tolik času, tak jsem rád, že můžeme společně v zimě vyrazit po českých sjezdovkách. V létě jezdíváme někdy s rodinou na Jadran, ale nejraději cestujeme po východních Čechách, odkud pocházím a kde jsem doma.

Golfcourses: Děkuji za rozhovor.

Autor: Dušan Houdek

Novinky

Golf Club Poděbrady zahájil spolupráci s českým golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupné přestavbě tohoto významného československého golfového hřiště, které patří k nejstarším hřištím u nás. Projekt započal budováním nové jamky...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Středočeský kraj Golfové hřiště: Poděbrady
Nádherný golfový resort pyšnící se třemi devítijamkovými hřišti na úpatí slovenských Tater nedaleko Popradu, přichází s koncem sezóny s jedinečnou nabídkou golfových her pro příští rok. Využijete-li limitovanou nabídku, tak zcela jistě ušetříte a golfový...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Slovensko Golfové hřiště: Black Stork
Podzimní počasí a pandemická opatření nařízená vládou, golfu příliš nepřejí. Na Malevilu tomu však na vzdory přišli s jedinečnou příležitostí, se ještě před zazimováním výbavy zamyslet, zda by některý slunný den nestálo zato, ještě procházku po greenech...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Karlovarský kraj Golfové hřiště: Malevil
V Nedeľu 4.10.2020 sme boli súčasťou posledného turnaja dlhodobej súťaže 9 turnajov v troch kategóriách HCP + 9,4 - 11,4.; HCP  11,5 - 18,4;  HCP  18,5 - 54 s obmedzením 36 - Grand Prix Black Stork 2020. Od 24.5.2020 do 4.10.2020 sa každú druhú...
Vydáno: 12.10.2020 Lokalita: Slovensko Golfové hřiště: Black Stork
Stejně jako loni jsme i letos připravili pro obyvatele jižního Plzeňska - Kokšíňáky - golfové tréninky zdarma. S podporou nám nejbližších měst Spálené Poříčí a Blovice a pod záštitou České golfové federace a projektu...
Vydáno: 29.09.2020 Lokalita: Plzeňský kraj Golfové hřiště: Hořehledy
I letos si ve Mstěticích připravili prázdninovou nabídku zvýhodněných her a dalších akcí. Malou ochutnávkou je například Sunset fee za 790,-Kč, dítě za 1,-Kč při doprovodu držitele Prague Golf Card, sleva 30% pro hosta člena GCM a nebo koš míčků na driving...
Vydáno: 29.06.2020 Lokalita: Středočeský kraj Golfové hřiště: Mstětice
Hřiště s dlouhou tradicí, která na každého golfistu zapůsobí jak ve virtuálním světě neboli v podobě webových stránek klubu, tak při vstupu do klubovny a následně i na hřiště.  Každého golfistu i negolfistu zde přivítá velmi příjemné prostředí s...
Vydáno: 29.06.2020 Lokalita: Vysočina Golfové hřiště: Svratka
Golfové hřiště Dobrouč se rozkládá nedaleko Ústí nad Orlicí v Orlických horách a je precizně zasazeno do malebné krajiny. Rodinný projekt dospěl k závěru a stojí před námi krásné 18 jamkové hřiště z pera Jakuba Červenky, se kterým jsme, nejen o Dobrouči,...
Vydáno: 27.06.2020 Lokalita: Pardubický kraj Golfové hřiště: Dolní Dobrouč

Stránky

Stránky

Vydáno: 25.Bře.2015 Lokalita: Středočeský kraj Golfové hřiště: Loreta - Pyšely Autor: golfcourses-cz