Na Kunětické hoře se nebojte hrát z "červených"

Novinky z Kunětická Hora


Na hřišti Kunětická hora došlo k přestavení odpališť. Vedou nás k tomu důvody, které jsou hluboce zakořeněny v celé naší malé golfové republice, a upřímně řečeno nám všem způsobují do jisté míry vážné herní potíže. Jde o to, že nikdy nikdo řádně nedefinoval z jakých odpališť má jít jaká skupina golfistů. A proč také, když norma pamatuje na hráče muže ze všech typů odpališť, a to samé lze říci o ženách v obou kategoriích - navíc i ve věkových rozlišeních?

Takto již odpaliště na Kuňce neuvidíte. Žluté kameny jsou nyní blíže jamce, nežli modré. (Foto: David Jirků)
Již několikráte jsme byli svědky toho, že cizinci automaticky hrají z předních modrých či dokonce červených odpališť. Proč ne? Je to svým způsobem jiné hřiště, jiné pozice a tím i jiná zábava. A o tu přeci v golfu jde především.

Nebudu zde hovořit o dalších aspektech, jako jsou rychlost hry, možnosti vyrovnat se spoluhráči, férově se poměřit s nástrahami hřiště atd. Hra bývá v mnoha případech daleko jednodušší a norma na to přitom pamatuje. Proč to nevyužít a nezahrát si lepší číslo?

Původní představa o tom, že hráči s HCP 0-12 hrají vždy jen z bílých, je absurdní. Ve skutečnosti byla bílá odpaliště u nás původně určena jen pro profi turnaje. Přesto se tam pořád cpeme a potom jsme zhrzeni z obtížnosti hřiště a množství zbytečných ran, které během kola nasbíráme.

Z bílých kamenů ať hraje federace své mistrovské amatérské soutěže. Z bílých nechť hrají profesionálové. My ostatní - a že nás je většina - hrajme hřiště podle toho, jakou výkonnost a ambice máme. Buďme pokorní a zahrajme si konečně golf pro zábavu tak, jak byl vymyšlen. Proč hrát na čtyřparu dvě plná dřeva a přesto nedosáhnout na green? Hřiště bylo postaveno na používání všech holí rovnoměrně, a tímto způsobem by mělo mít šanci hrát co nejvíce hráčů.

Jako gesto, které má tyto mýty zbořit, jsme přeskupili odpališťové kameny tak, že žluté jsou před modrými. Jde samozřejmě o kosmetickou věc, ale takto to dává větší smysl.

V neturnajovém modu je samozřejmě na hráči samotném, odkud si zahraje. Jde jen a jen o hráčovu představu o tom, co od hřiště očekává a jaké standardy si vybere. Turnajové režimy však tato změna daleko lépe postihne. O plynulosti hry při zachování setupu hřiště - a tím i jeho malebnosti - jsme přesvědčeni.

Zkuste si tedy zahrát Kuňku z pozic které vás budou motivovat a současně budou zábavné a hratelnější.

Děkuji
S pozdravem

Ing. Michal Voigts
course manager, STK GCKH

převzato z www.gckh.cz(19.7.2013 23:35 -mike-) 

Vydáno: 20.Črv.2013 Lokalita: Pardubický kraj Golfové hřiště: Kunětická Hora Autor: golfcourses-cz